Ranking
GravitySeries 24 månaders rullande ranking
195
Klubbar
24
Månader
| # | Klubb | Poäng | +/- |
|---|---|---|---|
|
|
Göteborgs Stigcyklister | 25,672.6 | – -169.1 |
|
|
Falu Cykelklubb | 19,510.7 | 2 +1,715.4 |
|
|
Mountainbikeskolan CK | 18,841.0 | 2 +1,227.6 |
| 4 | Cykelklubben Master | 18,063.5 | 2 -246.6 |
| 5 | Ulricehamns Cykelklubb | 17,660.3 | 2 -336.7 |
| 6 | MTB Täby Mountainbikeklubb | 17,068.5 | 2 +2,071.9 |
| 7 | Cykelklubben Uni | 15,964.3 | – +727.4 |
| 8 | Cykelklubben Fix | 15,004.9 | 2 -449.3 |
| 9 | Saltsjöbadens Cykelklubb | 14,434.6 | 3 +1,784.2 |
| 10 | Borås Cykelamatörer | 13,694.5 | – -19.0 |
| 11 | Arvika Cykelklubb | 13,060.3 | 2 -863.7 |
| 12 | Mera Lera Mountainbikeklubb | 12,795.8 | 1 -503.4 |
| 13 | Friluftsklubben Trampen | 11,111.6 | – -39.9 |
| 14 | Bankeryds Skid o Motionsklubb | 8,689.2 | – -859.9 |
| 15 | Borlänge Cykelklubb | 8,506.9 | – +841.5 |
| 16 | Team Kungälv Idrottssällskap | 7,709.6 | 1 +734.4 |
| 17 | Falköpings Cykelklubb | 6,531.2 | 1 -560.1 |
| 18 | Varbergs Mountain Bike Club | 6,399.9 | – -270.0 |
| 19 | Ekerö MTB | 5,974.1 | 2 +667.5 |
| 20 | Cykelklubben Rävlanda | 5,902.9 | 1 -420.3 |
| 21 | Knivsta Cykelklubb | 5,061.5 | 8 +866.4 |
| 22 | Länna Sport Cykelklubb | 4,977.4 | 3 +393.0 |
| 23 | Arvika Idrottssällskap | 4,975.9 | 1 +218.0 |
| 24 | Gimonäs Cykelklubb | 4,950.4 | 13 +1,676.0 |
| 25 | Sundsvallscyklisterna | 4,687.9 | 11 +1,398.4 |
| 26 | Gränna-Bygdens OK | 4,647.9 | 3 -342.5 |
| 27 | Strömstad Cykelklubb | 4,605.2 | 1 +130.0 |
| 28 | IKHP Huskvarna Idrottsklubb | 4,579.5 | 8 -774.8 |
| 29 | Friluftsfrämjandet Värnamo | 4,509.8 | 7 -662.2 |
| 30 | OK Tyr | 4,256.0 | 3 -160.0 |
| 31 | BAUHAUS Sportklubb | 4,167.1 | – +90.0 |
| 32 | Kvänums Idrottsförening | 4,053.8 | – +4.0 |
| 33 | Sölvesborgs Cykel & Sportklubb | 3,950.9 | 5 -350.0 |
| 34 | Alingsås Sportsclub | 3,735.8 | 4 -392.7 |
| 35 | Östersunds Cykelklubb | 3,491.7 | 2 -471.3 |
| 36 | Växjö Stigcyklister | 3,445.4 | 2 -364.8 |
| 37 | Tranås Cykelklubb | 3,261.3 | 2 +63.2 |
| 38 | SK Rye | 3,242.6 | – |
| 39 | Anderstorps Orienteringsklubb | 3,137.1 | 4 -248.6 |
| 40 | Spårvägen Cykelförening | 2,933.1 | 3 +169.1 |
| 41 | Lappeenrannan Pyöräilijät | 2,881.6 | 8 +411.6 |
| 42 | Järvsö Bergscykelklubb | 2,851.3 | – +70.0 |
| 43 | Sportsklubben Rye | 2,642.8 | 1 -65.0 |
| 44 | Cykelklubben Ceres | 2,565.8 | 1 -38.8 |
| 45 | Velodrom Cykelklubben | 2,560.0 | 5 -260.0 |
| 46 | Friluftsfrämjandets Lokalavd i Värnamo | 2,507.9 | 6 +215.5 |
| 47 | CK Nittedal | 2,486.5 | 1 -5.2 |
| 48 | Kungälvs Cykelklubb | 2,460.3 | 2 -72.0 |
| 49 | IL Heming | 2,451.8 | 8 -350.0 |
| 50 | Trailstore Collective BC | 2,396.0 | 3 -112.5 |
Göteborgs Stigcyklister
53 åkare
25,672.6
poäng
–
-169.1
Falu Cykelklubb
27 åkare
19,510.7
poäng
2
+1,715.4
Mountainbikeskolan CK
15 åkare
18,841.0
poäng
2
+1,227.6
4
Cykelklubben Master
29 åkare
18,063.5
poäng
2
-246.6
5
Ulricehamns Cykelklubb
13 åkare
17,660.3
poäng
2
-336.7
6
MTB Täby Mountainbikeklubb
25 åkare
17,068.5
poäng
2
+2,071.9
7
Cykelklubben Uni
22 åkare
15,964.3
poäng
–
+727.4
8
Cykelklubben Fix
23 åkare
15,004.9
poäng
2
-449.3
9
Saltsjöbadens Cykelklubb
25 åkare
14,434.6
poäng
3
+1,784.2
10
Borås Cykelamatörer
17 åkare
13,694.5
poäng
–
-19.0
11
Arvika Cykelklubb
14 åkare
13,060.3
poäng
2
-863.7
12
Mera Lera Mountainbikeklubb
20 åkare
12,795.8
poäng
1
-503.4
13
Friluftsklubben Trampen
21 åkare
11,111.6
poäng
–
-39.9
14
Bankeryds Skid o Motionsklubb
12 åkare
8,689.2
poäng
–
-859.9
15
Borlänge Cykelklubb
6 åkare
8,506.9
poäng
–
+841.5
16
Team Kungälv Idrottssällskap
9 åkare
7,709.6
poäng
1
+734.4
17
Falköpings Cykelklubb
7 åkare
6,531.2
poäng
1
-560.1
18
Varbergs Mountain Bike Club
7 åkare
6,399.9
poäng
–
-270.0
19
Ekerö MTB
7 åkare
5,974.1
poäng
2
+667.5
20
Cykelklubben Rävlanda
8 åkare
5,902.9
poäng
1
-420.3
21
Knivsta Cykelklubb
8 åkare
5,061.5
poäng
8
+866.4
22
Länna Sport Cykelklubb
4 åkare
4,977.4
poäng
3
+393.0
23
Arvika Idrottssällskap
7 åkare
4,975.9
poäng
1
+218.0
24
Gimonäs Cykelklubb
7 åkare
4,950.4
poäng
13
+1,676.0
25
Sundsvallscyklisterna
8 åkare
4,687.9
poäng
11
+1,398.4
26
Gränna-Bygdens OK
5 åkare
4,647.9
poäng
3
-342.5
27
Strömstad Cykelklubb
10 åkare
4,605.2
poäng
1
+130.0
28
IKHP Huskvarna Idrottsklubb
10 åkare
4,579.5
poäng
8
-774.8
29
Friluftsfrämjandet Värnamo
8 åkare
4,509.8
poäng
7
-662.2
30
OK Tyr
9 åkare
4,256.0
poäng
3
-160.0
31
BAUHAUS Sportklubb
6 åkare
4,167.1
poäng
–
+90.0
32
Kvänums Idrottsförening
6 åkare
4,053.8
poäng
–
+4.0
33
Sölvesborgs Cykel & Sportklubb
2 åkare
3,950.9
poäng
5
-350.0
34
Alingsås Sportsclub
3 åkare
3,735.8
poäng
4
-392.7
35
Östersunds Cykelklubb
6 åkare
3,491.7
poäng
2
-471.3
36
Växjö Stigcyklister
6 åkare
3,445.4
poäng
2
-364.8
37
Tranås Cykelklubb
5 åkare
3,261.3
poäng
2
+63.2
38
SK Rye
11 åkare
3,242.6
poäng
–
39
Anderstorps Orienteringsklubb
3 åkare
3,137.1
poäng
4
-248.6
40
Spårvägen Cykelförening
8 åkare
2,933.1
poäng
3
+169.1
41
Lappeenrannan Pyöräilijät
2 åkare
2,881.6
poäng
8
+411.6
42
Järvsö Bergscykelklubb
6 åkare
2,851.3
poäng
–
+70.0
43
Sportsklubben Rye
12 åkare
2,642.8
poäng
1
-65.0
44
Cykelklubben Ceres
3 åkare
2,565.8
poäng
1
-38.8
45
Velodrom Cykelklubben
1 åkare
2,560.0
poäng
5
-260.0
46
Friluftsfrämjandets Lokalavd i Värnamo
4 åkare
2,507.9
poäng
6
+215.5
47
CK Nittedal
8 åkare
2,486.5
poäng
1
-5.2
48
Kungälvs Cykelklubb
7 åkare
2,460.3
poäng
2
-72.0
49
IL Heming
2 åkare
2,451.8
poäng
8
-350.0
50
Trailstore Collective BC
8 åkare
2,396.0
poäng
3
-112.5
24 månaders rullande fönster
Rankingen tittar på resultat från de senaste 24 månaderna, räknat bakåt från det senaste eventet med resultat. Äldre resultat faller bort automatiskt när nya event tillkommer.
Tidsviktning
- 0–12 månader gamla resultat: räknas till 100 %
- 13–24 månader gamla resultat: räknas till 50 %
- Äldre än 24 månader: räknas inte alls
Fältstorleksvikt
Större startfält ger mer värdefulla poäng. En seger med 20 startande är värd mer än en seger med 3 startande.
| Antal i klassen | Multiplikator |
|---|---|
| 1 åkare | 0,75 × |
| 5 åkare | 0,83 × |
| 10 åkare | 0,89 × |
| 15+ åkare | 1,00 × |
Eventnivå
- Nationellt event → 100 %
- Sportmotion event → 50 %
Disciplin
- Gravity = Enduro + Downhill kombinerat
- Enduro och Downhill = bara den disciplinen
Vad ingår inte?
Motionsklasser och klasser markerade som "ej serieberättigade" räknas inte med — bara klasser som ger poäng.
Formel:
slutpoäng = baspoäng × tidsmultiplikator × fältstorleksmultiplikator × eventnivåmultiplikator
Klubbrankingen är summan av klubbens åkares slutpoäng efter samma regler.
slutpoäng = baspoäng × tidsmultiplikator × fältstorleksmultiplikator × eventnivåmultiplikator
Klubbrankingen är summan av klubbens åkares slutpoäng efter samma regler.