Ranking
GravitySeries 24 månaders rullande ranking
240
Klubbar
24
Månader
| # | Klubb | Poäng | +/- |
|---|---|---|---|
| 51 | OK Hammaren | 3,348.6 | – +50.4 |
| 52 | Lappeenrannan Pyöräilijät | 3,297.9 | 1 +411.6 |
| 53 | Cykelklubben Hymer | 3,159.3 | 6 +621.0 |
| 54 | Halmstad Mountainbikeklubb | 2,981.5 | 2 +9.3 |
| 55 | ML Sports Club | 2,789.0 | 9 +447.2 |
| 56 | Kungälvs Cykelklubb | 2,761.1 | – -10.6 |
| 57 | CK Nittedal | 2,689.0 | – -5.2 |
| 58 | Trailstore Collective BC | 2,625.8 | 4 -187.5 |
| 59 | Cykelklubben Natén Säter | 2,606.4 | 2 +226.7 |
| 60 | Cykelklubben Ceres | 2,565.8 | 2 -38.8 |
| 61 | Borås Gymnastik o Idrottsförening | 2,474.7 | 18 +921.2 |
| 62 | IL Heming | 2,451.8 | 7 -350.0 |
| 63 | Bodens Cykelklubb | 2,363.8 | – +21.6 |
| 64 | Karlskogacyklisterna | 2,319.1 | 4 -173.2 |
| 65 | Borås GIF | 2,247.0 | 3 -108.0 |
| 66 | Kiruna Fjällcyklister | 2,235.9 | 10 +645.7 |
| 67 | Borgholm Cykelklubb | 2,099.1 | 2 -200.4 |
| 68 | Lahden Pyöräilijät | 2,073.1 | 20 +685.6 |
| 69 | Bålsta Cykelklubb | 2,069.2 | 3 -105.7 |
| 70 | Märsta BMX Club-83 | 2,027.4 | 13 +570.6 |
| 71 | Järfälla Cykel Klubb | 1,977.8 | 20 +683.5 |
| 72 | Team KBK Bikes Cykelklubb | 1,925.5 | 4 -81.4 |
| 73 | Träningskonsulten Sports Club | 1,893.3 | 3 -60.0 |
| 74 | AISR | 1,859.1 | 2 +185.2 |
| 75 | Sälens Idrottsförening | 1,831.9 | 6 -171.0 |
| 76 | IF Hallby Skid o Orienteringsklubb | 1,804.4 | 9 -336.9 |
| 77 | She Rides Cykelklubb | 1,738.7 | – +163.0 |
| 78 | Finspångs Cykelamatörer | 1,713.7 | 7 -19.4 |
| 79 | HMTBK | 1,707.5 | 7 +269.8 |
| 80 | Orienteringsklubben Tyr | 1,636.8 | 17 +459.9 |
| 81 | Cykleklubben Nittedal | 1,630.0 | 6 +2.3 |
| 82 | Sportson CK | 1,558.8 | 8 -77.0 |
| 83 | Älvsjö Bmx-klubb | 1,490.2 | 3 -61.0 |
| 84 | Sigtuna Sports Club | 1,465.9 | 11 +254.8 |
| 85 | Hofors AIF Skid och Cykelklubb | 1,428.0 | 21 +503.5 |
| 86 | Västerås Cykelklubb | 1,418.5 | 2 -36.0 |
| 87 | Falkenbergs Cykelklubb | 1,381.3 | 14 -267.8 |
| 88 | Västra Ämterviks Idrottsförening | 1,357.0 | 4 +75.0 |
| 89 | Gävle Cykelamatörer | 1,346.8 | 2 -75.1 |
| 90 | Hammarby IF Cykelförening | 1,328.4 | 17 +423.6 |
| 91 | Eksjö Cykelklubb | 1,312.3 | 9 -185.0 |
| 92 | Bærum OCK | 1,299.6 | 2 +2.3 |
| 93 | Brudpiga Roddklubb | 1,296.2 | 8 -154.0 |
| 94 | Dansk Mountainbike Klub | 1,234.3 | 5 +121.0 |
| 95 | IK Trasten | 1,221.1 | 17 -352.8 |
| 96 | Kesberget Bikepark CK | 1,213.0 | 3 -25.5 |
| 97 | Idrottsklubben Jarl Rättvik | 1,201.8 | 16 -326.3 |
| 98 | Förening Rocket Racing Sweden | 1,196.6 | 2 |
| 99 | Kungsbacka Cykelklubb | 1,185.4 | 10 -135.9 |
| 100 | Siggerud IL | 1,165.7 | 2 |
51
OK Hammaren
4 åkare
3,348.6
poäng
–
+50.4
52
Lappeenrannan Pyöräilijät
2 åkare
3,297.9
poäng
1
+411.6
53
Cykelklubben Hymer
2 åkare
3,159.3
poäng
6
+621.0
54
Halmstad Mountainbikeklubb
9 åkare
2,981.5
poäng
2
+9.3
55
ML Sports Club
3 åkare
2,789.0
poäng
9
+447.2
56
Kungälvs Cykelklubb
7 åkare
2,761.1
poäng
–
-10.6
57
CK Nittedal
8 åkare
2,689.0
poäng
–
-5.2
58
Trailstore Collective BC
8 åkare
2,625.8
poäng
4
-187.5
59
Cykelklubben Natén Säter
3 åkare
2,606.4
poäng
2
+226.7
60
Cykelklubben Ceres
3 åkare
2,565.8
poäng
2
-38.8
61
Borås Gymnastik o Idrottsförening
3 åkare
2,474.7
poäng
18
+921.2
62
IL Heming
2 åkare
2,451.8
poäng
7
-350.0
63
Bodens Cykelklubb
6 åkare
2,363.8
poäng
–
+21.6
64
Karlskogacyklisterna
1 åkare
2,319.1
poäng
4
-173.2
65
Borås GIF
2 åkare
2,247.0
poäng
3
-108.0
66
Kiruna Fjällcyklister
3 åkare
2,235.9
poäng
10
+645.7
67
Borgholm Cykelklubb
3 åkare
2,099.1
poäng
2
-200.4
68
Lahden Pyöräilijät
3 åkare
2,073.1
poäng
20
+685.6
69
Bålsta Cykelklubb
2 åkare
2,069.2
poäng
3
-105.7
70
Märsta BMX Club-83
1 åkare
2,027.4
poäng
13
+570.6
71
Järfälla Cykel Klubb
6 åkare
1,977.8
poäng
20
+683.5
72
Team KBK Bikes Cykelklubb
3 åkare
1,925.5
poäng
4
-81.4
73
Träningskonsulten Sports Club
1 åkare
1,893.3
poäng
3
-60.0
74
AISR
1 åkare
1,859.1
poäng
2
+185.2
75
Sälens Idrottsförening
1 åkare
1,831.9
poäng
6
-171.0
76
IF Hallby Skid o Orienteringsklubb
3 åkare
1,804.4
poäng
9
-336.9
77
She Rides Cykelklubb
2 åkare
1,738.7
poäng
–
+163.0
78
Finspångs Cykelamatörer
7 åkare
1,713.7
poäng
7
-19.4
79
HMTBK
1 åkare
1,707.5
poäng
7
+269.8
80
Orienteringsklubben Tyr
3 åkare
1,636.8
poäng
17
+459.9
81
Cykleklubben Nittedal
4 åkare
1,630.0
poäng
6
+2.3
82
Sportson CK
2 åkare
1,558.8
poäng
8
-77.0
83
Älvsjö Bmx-klubb
3 åkare
1,490.2
poäng
3
-61.0
84
Sigtuna Sports Club
7 åkare
1,465.9
poäng
11
+254.8
85
Hofors AIF Skid och Cykelklubb
2 åkare
1,428.0
poäng
21
+503.5
86
Västerås Cykelklubb
3 åkare
1,418.5
poäng
2
-36.0
87
Falkenbergs Cykelklubb
5 åkare
1,381.3
poäng
14
-267.8
88
Västra Ämterviks Idrottsförening
2 åkare
1,357.0
poäng
4
+75.0
89
Gävle Cykelamatörer
2 åkare
1,346.8
poäng
2
-75.1
90
Hammarby IF Cykelförening
3 åkare
1,328.4
poäng
17
+423.6
91
Eksjö Cykelklubb
6 åkare
1,312.3
poäng
9
-185.0
92
Bærum OCK
2 åkare
1,299.6
poäng
2
+2.3
93
Brudpiga Roddklubb
1 åkare
1,296.2
poäng
8
-154.0
94
Dansk Mountainbike Klub
4 åkare
1,234.3
poäng
5
+121.0
95
IK Trasten
11 åkare
1,221.1
poäng
17
-352.8
96
Kesberget Bikepark CK
4 åkare
1,213.0
poäng
3
-25.5
97
Idrottsklubben Jarl Rättvik
2 åkare
1,201.8
poäng
16
-326.3
98
Förening Rocket Racing Sweden
1 åkare
1,196.6
poäng
2
99
Kungsbacka Cykelklubb
4 åkare
1,185.4
poäng
10
-135.9
100
Siggerud IL
2 åkare
1,165.7
poäng
2
24 månaders rullande fönster
Rankingen tittar på resultat från de senaste 24 månaderna, räknat bakåt från det senaste eventet med resultat. Äldre resultat faller bort automatiskt när nya event tillkommer.
Tidsviktning
- 0–12 månader gamla resultat: räknas till 100 %
- 13–24 månader gamla resultat: räknas till 50 %
- Äldre än 24 månader: räknas inte alls
Fältstorleksvikt
Större startfält ger mer värdefulla poäng. En seger med 20 startande är värd mer än en seger med 3 startande.
| Antal i klassen | Multiplikator |
|---|---|
| 1 åkare | 0,75 × |
| 5 åkare | 0,83 × |
| 10 åkare | 0,89 × |
| 15+ åkare | 1,00 × |
Eventnivå
- Nationellt event → 100 %
- Sportmotion event → 50 %
Disciplin
- Gravity = Enduro + Downhill kombinerat
- Enduro och Downhill = bara den disciplinen
Vad ingår inte?
Motionsklasser och klasser markerade som "ej serieberättigade" räknas inte med — bara klasser som ger poäng.
Formel:
slutpoäng = baspoäng × tidsmultiplikator × fältstorleksmultiplikator × eventnivåmultiplikator
Klubbrankingen är summan av klubbens åkares slutpoäng efter samma regler.
slutpoäng = baspoäng × tidsmultiplikator × fältstorleksmultiplikator × eventnivåmultiplikator
Klubbrankingen är summan av klubbens åkares slutpoäng efter samma regler.